Urla düşünülerek gidilen ayrılırken ise vazgeçilemeyen İzmir’e 35 km uzaklıktaki bir ilçemizdir. Urla’nın meşhur katmerini iskeledeki Ünal Kardeşler’de tadarken dalgalarin sesini dinleyebilirsiniz. Az ilerde sizi bekleyen, konforu profesyonel personeliyle sunan Batis’ in lezzetleriyle tanıştıktan sonra ayni zamanda butik hotel olan bu çekici mekanda kalmaya karar verebilirsiniz. Önüne bağlanan teknelerin yıldızı Batis,  geçmişini günümüze taşıyan, kalitesini tarihiyle harmanlamış cazibe merkezidir. İskelede yolumuza yürüyerek devam ederken deniz kenarındaki bizi Pera Hotel karşılar. Sokak aralarında kaybolmak istediğimizde Yorgo Seferis Hotel bizi beklemektedir. Denizle iç içe kumsalda olmak isterseniz iskele Tanju Okan Parkının hemen yanındaki Denizaltı Cafe tam size göre. Balıkçı barınağını andıran mekanın mavi renkli sandalye ve masalarında oturmak istemezseniz minderlerin üzerinde keyif yapabilirsiniz. Çeşmealtında Galeto-Roma’nın nefis dondurmalariyla sahil kenarında yürürken Bilge Hotelin deniz manzaralı odalarında konaklayabilirsiniz. Ormana gidelim tepelere çıkıp dağ havası alalım derseniz güvendik mahallesindeki Messt Cafe’ye gidebilirsiniz.

Urla’nın eşsiz manzarasını Messt cafe’nin kuş yuvası gibi yapılmış minderli köşelerinden izleyebilirsiniz. Güvendik tepesine doğru yürürseniz Güvendik Park’ı görürsünüz. Doğaya uygun mimarisiyle Güvendik Park da kendinizi doğanın kucağında bulursunuz. Urla’nın çevresini görmek isterseniz İzmir-Çeşme eski yolu üzerindeki Beygua restorant ta yemeğinizi yerken güneşin denizin üzerinden batışını seyredebilirsiniz. Aynı yoldan devam edip Özbek yoluna saptığınızda Akın’ın yerine uğrayabilirsiniz. Masadaki günlük taze balığın kokusu kendilerinin yetiştirip sunduğu domatesin biberin kokusuyla karışır. Deniz manzarasını seyrederken Balıklıova’nın kıvrımlı yollarından geçersiniz. Özal’ın yeri Balıklıova’da deniz kenarında yan yana dizilmis, balıkçı restorantlarından biridir. Denizin üstündeymiş hissini veren bu restorant karada olduğunuzu unutturur. Hızlı servisi taze meze ve balıklarıyla ünlü bu mekandan ayrılırken memnun kalırsınız. Urla merkezini gormeden Urla’dan ayrılmayı düşünürseniz kaçırdığınız çok şey olduğunu söyliyebilirim. Arastada alışverişinizi yaptıktan sonra Konal Fırın’ın yanındaki Serap’ın Yeri’nde çayınızı yudumlar nefis börek ve baklavalardan yerken kendinizi evinizde hissedersiniz. Hala doymadıysanız Arasta içindeki Beğendik Abi’ye uğrayabilirsiniz. Urla’yı gezmekten yorulduysanız atlara binmeye ne dersiniz..İzmir-Çesme yolu üzerinde Urla’ya çok yakın Rahatla’ya gidip atlarla safari keyfi yapıp daha sonra burda kahvaltınızı yapabilirsiniz veya  kendinizi Egenin serin sularına bırakıp dinlenebilirsiniz.

Antik savaş gemisi kybele’nin  büyüleyici görüntüsü yunan mitolojisini düşündürür.Savaş tanrısı Ares’ in coşkusuyla truva savaşlarına yelken açtığı hayal edilen Kybele’nin yapımı 1,5 yıl sürmüstür. M.O.6yy daki tarihsel yolculuğunun yeniden yaşanması için ilk çağlardaki teknolojiye göre Urla’nin iskele mahallesinde inşa edilen Kybele 19 metre boyunda ve 4,5 metre enindedir. Kybele “Turk Yılı” etkinliklerine katilmak üzere 2009 yılında Foça’dan Fransa’nın Marsilya limanına yelken açmıştır. 2600 yıllık teknenin benzeri olan kybele, gördüğü büyük ilgiyle Akdenizdeki barış rüzgarlarının esmesine katkıda bulunmuştur.

 

kibele