2 Gün Sakız Adası Turu

  • Gidilecek Yer: Yurt Dışı Turları
  • Süresi: 2 gün
  • Fiyat: 405TL

*Fiyatlarımız iki kişilik odada kişi başı fiyatıdır.*

Satın Al

Gün 1 - Çeşme / Sakız Adası

Çeşme’den saat 09:30’da kalkacak feribotumuza binmek için saat 08:30’da Ulusoy Çeşme Limanında buluşuyoruz. Limandaki ofisimizde  pasaport ve check in işlemlerinden sonra yaklaşık 35 dakika sürecek keyifli feribot yolculuğumuz başlıyor. Saat 11:30’a kadar Ada merkezinde verilen serbest zamanın ardından Güney Ada Turumuza başlamak için buluşma noktamızdaki otobüse geçiyoruz.

Kambos bölgesindeki 14’ncü yüzyıldan kalma ve içerisinde narenciye bahçeleri bulunan konakları görerek  ilk durağımız olan Armolia’ya varıyoruz.  Köyde seramik yapımı oldukça yaygındır ve ada ile özdeşleşmiş seramikten hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz birçok atölye bulunmaktadır. Buradan sonraki durağımız, adanın en büyük ortaçağ köyü olan ve aynı zamanda mimarlık açısından en ilginç örneklerin olduğu Pirgi Köyü. Yol boyunca ilerlerken sakız ağacını inceleme fırsatını da değerlendirebilirsiniz. Pirgi, “travaka” denilen piramit şekilli çatıları ve “Ksista” denilen cephe süslemeli evleri ile ilgi çekicidir. Köyün meydanında bulunan kahvehanelerde ve kafeteryalarda kısa bir  moladan sonra adanın en turistik köyü olan ve labirent gibi sokaklarıyla  ünlü Mesta’ya varıyoruz. Mesta ortaçağ köylerinden en eski ve en uzakta olanıdır. Ama aynı zamanda iyi korunmuş taş evleri, dar ve çoğu yerde üzerleri kemerlerle kapatılmış, labirent sokakları ile açık bir müzeyi andırır. Pirgi gibi Mesta da korsan saldırılarından korunma amaçlı olarak kale köy şeklinde inşa edilmiştir. Köye giriş ve çıkış sadece 2 kapıdan yapılmaktadır . Tehlike anında bu kapılar kapanmakta ve güvenlik sağlanmaktaydı.  Köy meydanına geldiğimizde Adanın en eski kiliselerinden olan Taksiarhi Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz. Kilisenin karşısındaki meydanda küçük bir molanın ardından öğle yemeği için Ada’nın volkanik siyah taşlarla kaplı plajı olan  Emporios ‘a hareket ediyoruz. Eski yıllarda denizin içindeki bir volkanın patlaması sonucu  lavların katılaşmasıyla bu muhteşem sahil  oluşmuştur. Deniz kenarındaki yemeğin ardından, Gün sonunda otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Taverna Eğlencesi’ne katılıyor ve Yunan müziği eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

Gün 2 – Sakız adası / Çeşme

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra İlk durağımız, kuzey ve batı Sakız’ın en önemli yerleşim yeri, şehir merkezine 40 km uzaklıkta olan Volissos. Volissos geleneksel mimarisini muhafaza etmiştir ve kuzeybatısında Sakız en önemli mimari yapıtlarından olan kalesi ile ünlüdür. Kısa bir moladan sonra Sakızın koruyucusu sayılan Agia Markella Manastırı’na  hareket ediyoruz. Sonra Adanın kuzeydoğu ucuna doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Lymnos ve Pytios arasında öğle yemeği için mola veriyoruz. Sonra Kardamyla’ya varıyoruz. Yunanistan’ın önde gelen denizcilerinin büyük bir kısmını bu köyden geldiği bilinmektedir. Kardamyla’nın sembolü olan “Kardamylite denizci” heykeli köy limanındadır. Kardamyla, yukarı köy ve Marmaro olarak iki büyük köye ayrılır. Bir sonraki durağımız Lagada, kuzey Sakızın en önemli turistik bölgelerinden biridir. Lagada körfezinin sağ kıyısında kurulmuş bir denizci köyüdür. Köyün adı, zeytin ağaçlarıyla dolu küçük bir ova ile deniz kıyısına doğru açılır geniş bir vadi (dağ geçidi) arasında kurulmuş olmasından geliyor. Deniz kıyısı boyunca taze balık ve yerel lezzetler sunan birçok geleneksel tavernalar var. Kahve için kısa bir mola veriyoruz ve daha sonra Sakız Adası şehir merkezine dönmek için hareket ediyoruz. Daha sonra Yunanistan ve Sakız Adası’na veda ederek gemimizde yerlerimizi alıyor ve Çeşme’ye doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra İzmir’e doğru özel aracımızla yola çıkıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka Kairos Travel gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

* Sakız’da 1 Gece Konaklama
* Güney Sakız Turu
* Çeşme – Sakız Adası – Çeşme Feribot Ulaşımı
* Kuzey Sakız Turu

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Öğle  Yemekleri
* Müze ve Ören yeri Giriş Ücretleri
* Yurt dışı çıkış harcı (15 TL)
* 65 Yaş üstü konuklardan Euro 10 Sur-Prim alınacaktır.