Kapadokya gece hayatı son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır.

Bölgenin çok sayıda turist alması, burada eğlence ihtiyacını ön plana çıkarmış, yöresel gece hayatı oluşmasını sağlamıştır. Yüzlerce otelin kendi kafe ve restoranlarında müzik ve eğlence hizmetini sunmasının dışında özellikle Ürgüp, Göreme ve Avanos’ta birçok disko ve yerel bar bulunmaktadır.

Gece hayatı dendiğinde Kapadokya’da ilgi çeken mekanlar ise Türk gecesi yapılan restoranlarla şarap evleridir. Ürgüp, Göreme ve Avanos çevresinde gidebileceğiniz bu mekanların sayısı 20’ye yakındır. Yerli turistlerin dışında yabancı ziyaretçiler bu eğlence şeklini daha çok benimsemiştir.

Türk Geceleri İle Geleneksel Eğlenceler

Kapadokya Türk geceleri ünü tüm Türkiye’ye ulaşan bir etkinlik.

Birçok restoran, özellikle turistleri çekmek adına, Türk kültüründen örnekler sunulan bir gece düzenler. Yer sofralarında oturulup, kuzu çevirme yendiği, rakı ve şalgam içilip, çayda çıra oynandığı, dansözlerin dans ettiği ve yöresel kıyafetler giyildiği bir eğlencedir. Yemeksiz de düzenlenebilir.

Genel olarak Türk gecesi eğlencesi 20.00’de başlar 23.00’da sona erer. Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda’dan gelen gruplar ile Japonya, Kore, Çin, Tayvan ve bazı Uzak Doğu ülkelerinden turistlerin ilgisini daha çok etkinlik yılın 365 günü düzenleniyor.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarını temsil eden zeybek, horon, halay gibi geleneksel oyunlar sergileniyor, kına geceleri canlandırılıyor. Yeme içmenin önemli bir yer edindiği aktivitede özel menüler hazırlanıyor.

Örnek Bir Türk Gecesi Menüsü

Yemeksiz:

 • Dört çeşit soğuk meze + Meyve + Lokum+ Kuru Yemiş + Limitsiz Alkollü ve Alkolsüz içecekler (Yerli)
 • SEMA gösterisi (iki selamlık) + Fasıl + Canlı Müzik eşliğinde çeşitli yörelerden FOLKLÖR ve Animasyonlar
 • ORYANTAL
 • Seans aralarında ve program sonunda hareketli müzikler

Yemekli:

 • On çeşit soğuk meze + Sigara Böreği + KUZU Fırın + Meyhane Pilavı + Tatlı + Meyve + Çerez + Limitsiz Alkollü ve Alkolsüz içecekler (Yerli)+Elma çayı servisi.
 • SEMA gösterisi (iki selamlık) + Fasıl + Canlı Müzik eşliğinde çeşitli yörelerden FOLKLÖR ve Animasyonlar
 • ORYANTAL
 • Seans aralarında ve program sonunda hareketli müzikler.

Sema Gösterileri İle Aydınlanan Geceler

Türk geceleri içinde bir bölüm olan sema gösterileri bilindiği üzere Türk tarihinin ve inançlarının bir parçası olup manevi bir yolculuğu temsil etmektedir. Mevlana’nın öğretisinden yola çıkılarak gelişen, 7 bölümden oluşan ve her bölümün ayrı bir anlamı olan etkinlik Kapadokya’da her akşam düzenli olarak yapılmaktadır.

Kayadan oyma mekanlarda, otel teraslarında ve bahçelerinde düzenlenir ve yaklaşık 1 saat sürer. yabancı turistlerin özellikle ilgisini çeken sema gösterileri için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Neyin sakinleştirici ve dinlendirici sesi ile manevi bir yolculuk sizi bekliyor.

Meşhur Şarap Evlerini Ziyaret Edin!

Kapadokya denince akla ilk gelenler bağcılık ve şarapçılıktır. Yöreye özgü Emir üzümlerinden üretilen beyaz şarapların kalitesinin ünü ülkemizi aşmıştır. 1980’li yılların başlarında ilk kez Doluca’nın çıkardığı Nevşah şarabı ile adını duyurmuştur.

Turunuzun en önemli ayaklarından birini oluşturacak olan şarap evi gezileri ile farklı renkte ve lezzette çeşit çeşit şarabı tatma fırsatı bulacaksınız.

Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Melendiz Dağı gibi üç önemli yanardağın püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan tüflü topraklar, hem iyi üzümler yetişmesini s hem de asma bitinin yok edilmesini sağlamıştır. Ayrıca kayaların oyulması ile oluşturulan yaşam alanları bu ürünlerin serin bir şekilde saklanmasını sağlamıştır. Kapadokya şarap evleri içinde en meşhur olanlar:

 • Asımın Yeri
 • Kocabağ Şarap Evi
 • Turasan Şarap Evi
 • Mahzen Şarap Evi Ürgüp