Geçtiğimiz yıl genç sırtçantalılar, diğer tüm turist gruplarını geride bırakarak 217 milyar dolar’dan fazla seyahat harcaması yaptı!

Sırtçantalı gezginler artık hakettikleri saygıyı yavaş yavaş kazanmaya başlıyor -en azından ekonomik açıdan baktığımızda-. Bu genç gezginler artık daha sık ve daha uzun süreli seyahat ediyor ve yeni bir rapora göre de bunun için daha fazla para harcıyorlar.

2012 yılında, toplam 1 trilyon$’ın üzerinde olan turizm endüstrisinin 217 milyar dolarlık kısmı genç sırtçantalı gezginler tarafından domine edildi ve bu rakam Amsterdam’da bulunan World Youth Student and Educational Travel konfederasyonunun yaptığı bir araştırmaya gör,e diğer tüm uluslararası seyahatleri kapsayan grupları geride bıraktı. Genç gezginler artık bu dev piyasanın %20 lik bir kısmına sahip olduklarından oldukça önemli bir ekonomik güç oluşturuyorlar.

WYSE’a göre bu araştırma şu ana kadar seyahat eden gençler ile ilgili yapılmış en kapsamlı ve en derin araştırma. 2002 yılından bu yana üzerinde çalışılan ve geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan rapor, 137 farklı ülkeden 34,000 genç gezginin katkılarıyla hazırlandı.

Sırt Çantalı gezginler raporunda önce çıkan detaylar

İşizliğin ve global ekonomik sıkıntılar neticesinde genç nüfusun daha fazla seyahat edip iş, eğitim ve kültür tecrübesi kazanıp kendisini geliştirmeye başladığı şu anki dönemde, 2007 yılında sadece zevk için seyahat edenlerin yüzdesi %75 iken şu anda bu rakam %47’ye kadar gerilemiş durumda.

Genç nüfus artık CV’lerini güçlendirmek adına geleneksel “Kumsal, Güneş ve Deniz” üçlüsünden oldukça uzakta seyahat ediyor. Rapora göre, bu gençlerin %22’si yeni bir dil öğrenmek, %15’i iş tecrübesi kazanmak ve %15’i de eğitim alabilmek için seyahat ediyor ve bu rakamlar 2007’den bu güne oldukça yükselmiş durumda.

Öğrencilerin harcamları, global kriz yüzünden düşen harcamaların aksine genç gezginlerin daha fazla ve farklı hizmetler talep etmeleri üzerine %40 yüksedi.

Kendilerini genç gezginler (backpacker, Sırtçantalılar, Sırtçantalı gezgin) olarak tanımlayan insanların sayısı oldukça arttı

Yurt dışında geçirilen zaman uzadı. 60 günden uzun süre kalan genç nüfus sayısı son 5 yılda inanılmaz şekilde arttı.

Genç gezgin denilince akla sadece en ucuz yerlerde kalan düşük bütçeli backpacker’lar gelmesin. Artık “flashpacker” denilen, yanlarında laptoplar, akıllı telefonlar ve birçok son teknoloji ürünle gezen ve nispeten daha yüksek bütçeli gezginlerin sayısında oldukça büyük bir artış var.

Hosteller artık otellerin yerini almaya başladı. Modern genç nüfusun istekleri karşısında daha esnek olabilen ve günden güne artan hizmet olanaklarıyla bu yeni topluluğada kolayca adapte olabiliyorlar.

Bu genç insanların seyahat alışkanlıklarıyla beraber gittikleri yerler de değişiyor. Bilinen büyük şehirlerde daha az vakit geçiriyor ve artık daha az bilinen uzak yerleri keşfediyorlar.

Daha fazla genç insan yurt dışında yaşıyor.

Gittikleri yerin kültürüne daha hızlı adapte olabilmek için “yerel halk gibi yaşamak” ilkesini benimsiyor.

Anketin sonuçlarına göre %14’den %24’e yükselen suç oranı seyahat etmenin önünde ki en belirgin engel olarak gözüküyor.

David Chapman’a göre : “Genç nüfusun seyahat alışkanlıklarını değiştirmesi bu sektörün son 5 yılda gördüğü en büyük değişiklik olduğu aşikar. Bunca ekonomik belirsizlik ve çalkantılı iş hayatı karşısında  insanların seyahati bu denli hayatlarının bir parçası yaptığını görmek gerçekten muhteşem bir şey.”