İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri.

İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihsel ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri; kentin Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

Şehrin gerek coğrafi konumu, gerekse tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, onu gezilecek yerler listesine taşıyor. Alışılmış deniz kum güneş üçlüsünün en keyifli yaşanacağı destinasyonlardan birisi olan İzmir’in, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile önce çıkan tatil yerleri:

Çeşme

İzmir tatil yerleri denince ilk akla gelen destinasyonlardan Çeşme; deniz-güneş-kum, termal-sağlık, sörf, kültür ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi. Son yıllarda yaz sezonun gözde mekanlarından biri haline gelen çeşme, otelleri, yazlık evleri, pansiyonları ile tatil için çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor.

Ege mimarisine tarzında evleri ile Çeşme, deniz, güneş ve kumsal sevenler için uygun bir tatil yeri. Altın sarısı plajlara sahip olan Çeşme’nin en bilinen plajı Ilıca Plajıdır. Denizin içerisinde kaynayan termal suları dolayısı ile Ilıca adını almıştır.

Çeşme, sahilleri, kumsalları ve koyları ile olduğu kadar tarihi zenginlikleri ile de dikkat çekicidir. Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, İzmir’in en batısında yer alan yarımadaya ismini vermiş. Çeşme kalesi ve Müzesi, Çeşme’nin en çok ziyaret edilen tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Foça

İzmir’in Kuzeyinde yer alan Foça, şirin bir sahil kasabasıdır. Son derece temiz ve berrak olan denizi ve plajları ile doğal ve temiz kalmış ilçelerimizden biridir.

Son derece temiz ve bol oksijenli havası, yeşil doğası, irili ufaklı pek çok enfes koyu ile Foça, İzmir tatil yerleri arasında yer alır. Foça Türk Rivierasi olarak bilinen Mersin, Antalya’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bölge içerisinde yer alıyor.

Mavi turlarla her yaz çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

Foça, soyu tükenme tehlikesi altına olan Akdeniz Fokunun yaşam alanlarından biridir. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak kurulduğunda, bu bölgede yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve bu sözcük günümüze Foça olarak gelmiş.

Urla

İzmir’e en yakın tatil yerleri arasında yer alıyor. Yerli halk tarafından tercih edilen yerlerin de başında gelen Urla, Ege Denizi’nin bilinen en eski limanı olan Liman Tepe’ye de ev sahipliği yapıyor.

Urla, İzmir il merkeze 35 km uzaklıkta bulunuyor. Şehirden kaçmak için de en iyi rotalardan biridir. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun olan ilçenin kuzey ve güneyi Ege Denizi ile çevrili. İrili ufaklı koyları, 12 yarımadası ile tabiatın tüm cömertliği ile süslediği Urla, İzmir’in güzel tatil yerleri arasında bulunuyor.

Urla, civardaki arkeolojik öneme sahip yerler ile kültür turizm değeri de vardır. Tarihin, zeytin ağaçları ile dolup taşan doğayla iç içe olduğu İzmir’in bu şirin ilçesi, ılıman ikliminden dolayı mevsim gidilebilecek tatil rotalarından biridir.

Şelçuk

İzmir’in güneyinde yer alan turistik bir ilçe Selçuk, sadece Türkiye’nin değil dünyaca ünlü arkeolojik öneme sahip ilçelerden biridir. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı bu ilçe sınırlarında yer alıyordu.

Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Selçuk, adeta açık hava müzesidir. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes Antik Kenti dışında, Meryem Ana Evi ve Kilisesi, St.Jean Kilisesi ve Mezarı, İsa Bey Camii, Yedi Uyuyanlar, Bizans Su Kemerleri ve Pollio Su kemeri ile çok sayıda tarihi değerlere ev sahipliği yapıyor.

İzmir gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Pamucak Plajı, Ege’nin en güzel sularına ve kumsallarına sahiptir. Selçuk merkeze 7 km uzaklıkta olan Pamucak Plajı ise 6 km’lik kumsalı ile bölgenin en geniş ve en kalabalık turist ziyareti alan kumsalıdır. İzmirde tatil yapmak isteyenlerin tercihi olabilir. Selçuk, doğa, tarih ve deniz tatilini iç içe sunan değerli ilçelerimizden biridir. Ünlü Şirince Köyü yine Selçuk ilçesinde görülecek yerler arasında yer alıyor.

Bergama

Selçuk gibi Bergama da zengin tarihi ve arkeolojik değere sahip ilçelerimizden birisi. Antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden olan Bergama, aynı zamanda dönemin ünlü hekimlerinin yetiştiği bir tıp okulu ve dünyanın ilk psikiyatri hastanesinin olduğu yer olarak da tarihe geçmişti.

Asklepion asırlar önce bünyesindeki seçkin hekimler ve müzik, çamur banyoları, su ve SPA terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi günümüzde oldukça popüler olan yöntemlerle hastalara şifa dağıtan bir yerdi.

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Bergama, dağ ve yaylaları ile de doğa tutkunlarının uğrak yerleri arasında yer alıyor. Doğa tatili düşünenler için Bergama yaylaları uygun bir seçenek olabilir.

Seferihisar

3000 yıllık bir geçmişe sahip Seferihisar, İonyalılara da sahiplik etmiş antik kentlerden birisidir. Ege Denizine doğru uzanan Urla Yarımadası’nın güney bölümünde yer alıyor. Yarımadaya güneyden sokulan Sığacık Körfezi’nin doğusu Seferihisar’ın batı kıyısını, Kuşadası Körfezi’nin kuzeyi de Seferihisar’ın güney kıyısını oluşturuyor.

Doğal sit alanlarının çok olmasından dolayı geçmişten günümüze kadar pek bozulmadan gelmiş. Teos ve Akkum plajlarının yer aldığı İzmir Seferihisar kıyılarında son yıllarda birçok turistik tesis kurulmuştur. Teos Ormanı’nda bulunan orman içi dinlenme yeri İzmir Seferihisar’ın başlıca mesire yeridir.

Dünyanın en iyi sörf alanlarından biri olarak ilçe, mavi ve yeşilin bir bütün içinde olduğu nadir yerlerden bir tanesi. İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır.  Dünyada hızla yayılan Cittaslow (Sakin Şehir) ağına dahil olan Seferihisar, şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklışatırmaya çalışıyor.

Özdere

Ege’nin cennet köşesi Özdere, İon uygarlığının Efes’ten başlayan ve Teos’a kadar uzanan Ege sahil çizgisi üzerinde yer alıyor. İzmir’in Menderes ilçesine bağlı  olan şirin kasaba Özdere, batısında Selçuk, doğuda Gümüldür, kuzeyde Menderes ile sınırları bulunuyor

40 km civarındaki pırıl pırıl sahil şeridi ile her yaz yüz binler üzerinde tatilcileri kendisine çekmektedir. Mavi bayraklı plajları, yemyeşil doğası ile İzmir tatil beldeleri arasında popüler yerlerden birisi.

Denizi, kumu, sahili, koyları, güneşi, ormanı, havası, keyifli akşamlarıyla Özdere, deniz tatili sevenlerin yeşile, maviye doyacakları bir tatil vadediyor. Çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerlere ulaşımın çok rahat olduğu Özdere, İzmir’e 70 km, İzmir Adnan Menderes Havaalanına 45 km uzaklıkta yer alıyor. Temiz denizin ve koyların tadını çıkarıp, doğanın tüm güzelliğinin yaşanacağı İzmir tatil yerleri arasında bulunuyor.

Her biri İzmir’e en fazla 1-2 saat uzaklıkta yer alan turistik yerleri, müzeleri, antik şehirleri, yöresel pazar yerleri, şifalı termal otelleri, tatil köyleri, enfes Ege mutfağı ve uygun tatil imkanları ile görülmeye değer gezilecek tatil yerleri ile İzmir, gezmeyi ve keşfetmeyi seven tatilcileri misafir etmeye hazır.