Şirince köyüne gitmek için önce İzmir den Selçuk ilçesine gitmemiz gerekiyor. İzmir – Selçuk ilçesi arası 75 km dir. Selçuktan Şirince ye doğru yola çıktığımızda yolların çok elverişli olduğunu düşünmeyin son zamanlarda yol konusunda belediyeler her ne kadar çalışsa da doğanın kanunu olan dolambaçlı ve virajlı yolları traşlamak pek mümkün olmuyor. Selçuk – Şirince köyü arası 8km dir.

Şirince köyüne vardığınızda, hemen girişte, solda otopark alanı vardır. Aracınızı orada bırakıp, köy içindeki gezinize yürüyerek devam edebilirsiniz. Otopark ile, yerleşim yerinin meydanı arasında gidip-gelen ilginç bir ulaşım aracı var. Buna “Şirince Köyü Ekspresi” diyorlar, traktör arkasına bağlanan bir römork, rengarenk boyanmış ve otantik bir ulaşım aracı ortaya çıkmış. Ama, özellikle sıcak yaz günlerinde, yokuş yukarı çıkış için ideal.

Şirince köyü girişinde aracınızı bıraktıktan sonra: hafif meyilli köy yerleşimi içinde yürümeye başlıyoruz. Çevre, tamamen satış tezgahlarıyla dolu. Ayrıca, birkaç pansiyon ve restoranlar var. Bu restoranlarda mutlaka gözleme yemeli ve ayran içmelisiniz. Ayrıca, buraya özgü dondurma tatmalısınız. Gözlemeler, çeşitlerine göre; 4.5 TL. Ayran ise, 1.5 TL. Burada, yine buraya has “kabak çiçeği dolması” yemelisiniz ki, bunun porsiyon fiyatı, 8 TL. Yani sonuçta gördüğünüz gibi, restoran ücretleri çok yüksek değil, bence bu yerel lezzetleri mutlaka tatmalısınız.

Şirince’nin özellikle yabancı ziyaretçiler tarafından en ilgi çeken yanı otantik evleri, bu evler restore edilerek günümüze taşınmışlar. Özellikle uzaktan güzel bir görüntü sunuyorlar. Ama, sıcak yaz günlerinde, bunların bulunduğu alana ulaşmak biraz zahmetli ve zor, ziyaretçilerin büyük bölümü, bu evleri yalnızca uzaktan izlemekle yetiniyorlar. Tercih sizin, bulundukları yere kadar gidebilirsiniz.

Burayı ziyaret edenlerin büyük bölümü,  meyve şaraplarından satın alırlar.  Burası eski bir Rum yerleşimi ve burada uzun yıllar boyunca, yöreye özgü, meyve şarabı yapılmış.  Şarap almaya niyetlenirseniz, aroma değil de, gerçek meyve suyundan üretilmiş şarapların seçilmesi sanırım daha mantıklı. Elbette, bu tür şarabın fiyatı, diğer türe göre daha fazla. Aromadan üretilen şarapları 9-10 TL. civarında, orijinal meyve ile üretilen şarapları ise, 25-40 TL. arasında bulup satın alabilirsiniz.

 

 

sirince-turkiyeyigezelim