Sonbaharın tüm hüznüyle şehre çöküşünü izlerken, ağaçlarında sincapların koşturduğu devasa bir orman düşünün ; kuzey egenin oksijen deposu mitolojideki meşhur adı İda dağı, günümüzde ise İsviçre Alplerinden sonra dünyanın en kaliteli oksijenini bulabileceğiniz bir yerdir Kazdağları.

Kazdağları ; doğal güzellikleri, tarihi değeri, manzara seyri, fauna ve flora zenginliği ve bol su kaynakları ile Ege Bölgesi’nin yer yüzü cennetlerinden birisidir. Anadolu’nun kuzeybatısında bulunur ve Biga yarımadasının en yüksek dağıdır.  Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır,  tam yeri ise Çanakkale ve Balıkesir sınırları içindedir. Kaz dağları  ; bereketli toprakları, sulak alanları, yer üstü ve yer altı zenginlikleri, uygun iklim koşullarından dolayı bir çok medeniyetin gözdesi olmuş, üzerinde savaşlar yapılmış ve büyük tahribata maruz kalmıştır. Tarih boyunca çekici bir bölge olmasından dolayı fazlaca göz almıştır. Bu iki yönlü hareketten dolayı da bölge de çok kültürlü bir yapı oluşmuştur.

Çok zengin fauna ve özellikle de floraya sahip bu bölge de, eskiden bitki toplama turları yapılıyordu. Dünya da sadece kazdağları’nda bulunan 26 çeşit bitki belirlenmiş. Bu bitkiler dünya mirasının bir parçası. Bu bitkilerin bilerek ya  da bilmeyerek koparılması tehlikesinden dolayı, rehberler eşliğinde yapılan turlar dışında bölge de dolaşmanıza izin verilmiyor. Şifalı otlar bakımından da zengin olan Kazdağları’nda yerel kültürün bir parçası olarak bir çok ot sağlık amacıyla çeşitli biçimlerde kullanılmakta. Mitolojik öykülerde Zeus’un kartal şekline girerek yakışıklı Ganymedes’i Olympos’a kaçırdığı ve güzel delikanlının tanrılar gibi Ambrosia yiyip nekrar içerek ölümsüz olduğu anlatılıyor ama son sözü tıp bilimine bırakmakta yarar olduğu unutulmamalı.

Tarihteki ilk güzellik yarışması burada yapılmış ve tanrılar tanrısı Zeus burada doğmuş. Efsanelerinin yanı sıra, temiz havası ve koruma altına alının çiçekleri ile ünlü Kaz Dağı çevresindeki trekking parkurları ve jeep safari veya off-road için uygun güzergahları ile günden güne popülerleşiyor.

Jeep Safari Ormaniçi Ham yollarda yapılıyor.

21.300 hektarlık bir alana yayılan milli parkı rehberlerle birlikte ve Milli Parklar Mühendisliği’nden izin alarak gezmeniz gerekiyor. Resmi seyahat acentaları ile Kaz Dağı’na günlük tur ve geziler organize edilmektedir.Trekking için ise sayısız denilebilecek kadar çok parkur var. Parkurların güçlük dereceleri de farklı. Bazıları zirveye kadar çıkan çadır konaklamalı turlar, bazıları daha yumuşak günübirlik turlar.

Nerede Kalınır ?

Kazdağları gezintisi için konaklama konusunda her zevke ve keseye uygun yerler mevcut. Altınoluk, Akçay, Güre vs. gibi sahil şeridinde yer alan otel, pansiyon ve kampingler de kalınabilir. Kaz dağları’nın içlerinde konumlandırılmış izole kamplarda mevcut. Yeşilyurt, Adatepe gibi çok daha lüks seçenekler sunan turistik köyleri de tercih edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir ?

İstanbul’a 4 saat uzaklıktaki Kazdağları’na ulaşımın en kolay yolu Bandırma Feribotu’nu kullanıp Balıkesir, Edremit, Küçükkuyu yolunu izlemek. Havayolu ve otobüs acenteleri de özel aracı olmadan buraya varmak isteyenlerin hizmetindedir.