Evliya Çelebi
40 yılı aşkın süre boyunca çok sayıda uzak yeri ziyaret eden Evliya Çelebi (1611- 1683?)’nin adını taşıyan kültür yolu, onun 1671 yılında Mekke’ye yaptığı Hac gezisinin ilk aşamalarını izleyen atlı gezi, yürüme ve bisiklet rotasıdır. Türkiye’deki muhteşem ve değişken doğadan geçen yol, alışılmış yollardan uzak köylere ve Osmanlı İmparatorluğumun doğduğu bölgedeki büyük tarihi önemi olan belde ve kentlere uğrar.

Evliya Çelebi Yolu
Bu güzergâh UNESCO’nun 2011 yılını adadığı Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yıldönümünde açılmıştır. Bu yolun oluşturulmasının ilk aşaması olarak, Evliya Çelebi’nin gezilerini anlattığı seyahatnamesinde tasvir ettiği İzmit Körfezi’nden Simav’a kadar olan dolambaçlı yolcuğunu yeniden canlandırmak için 2009 yılında altı hafta süren ve keçi yollarından, çiftlik yollarından, orman yollarından ve Osmanlı’nın taş döşeli yollarından geçen bir atlı gezi yapılmıştır.

Atlı gezi rotası yaklaşık 500 km ya da 25 gün artı dinlenme ve kent gezilerinden oluşuyor. Yürüme/ bisiklet rotası yaklaşık 250 km ya da 15 gün alıyor ve genelde zor olmayan bir arazide ilerliyor.

En iyi aylar bahar yağmurlarından sonra ve yaz sıcakları bastırmadan önceki nisan ve haziran arası ile kış soğukları başlamadan önceki eylül ve kasım başı arası. Ancak diğer aylar da en az bunlar kadar eğlenceli olabilir.

Yolcular, koşullar uygunsa kamp kurabilir, rica ederek köy odalarında konaklayabilir ya da kentlerdeki otellerde kalabilirler. Yerel halkın da yararına olacak bir köy odaları sisteminin örgütlenme çalışmaları devam etmektedir.

Bursa’da bir havaalanı var ve güzergâh üzerindeki Kütahya, Afyon ve Uşak kentlerinin oluşturduğu üçgende yeni bir havaalanı yapılmakta. Bursa’dan köylere gitmek için minibüsler kullanılabilir.

İlgi Çekici Noktalar:
• Babasultan: Bir anıt çınar ağacının altında Orta Çağ’a tarihlenen bir velinin türbesi görülebilir. Çevredeki tek ses yukarıdaki dağdan gelen kanallarda akan suyun sesidir
Kütahya: Evliya Çelebi’nin ailesinin kentinde Orta Çağ’dan kalma anıtlar ile 19. yüzyıldan kalma konaklar korunmayı başarmıştır. Bugün önemli bir seramik merkezidir
• Uşak: Geleneksel atlı spor olan ciridin merkezlerinden birisidir
• Şaphane: Doğu ve Batı arasında ticareti yapılan ve boyalı kumaşların renklerinin sabitlenmesinde kullanılan şapın çıkarıldığı ve bir zamanlar çok önemli olan bir yer
• İznik: Bizans’ın göl kıyısındaki duvarla çevrili bu kenti, Osmanlı Dönemi’nde muhteşem çinileri ile ünlendi
Bursa: Erken sultanların camileri ve türbeleri ile bezenmiş ilk Osmanlı başkenti
• Bahçekaya: Kayın ormanı içindeki bir dağ köyü. Halkı Gürcü kökenli ve hala anadillerini konuşuyorlar
• Altıntaş: Roma yolu ve yıkılmış bir Roma köprüsü bu küçük kasabanın yerinde bir zamanlar bugünkünden çok daha önemli bir yerleşim olduğunu gösteriyor