Uludağ 2543 metre yükseklikteki doruğuyla Türkiye’nin kuzeybatısındaki en yüksek dağdır.

Bazı raporlara ve fotoğraflara göre bulutsuz günlerde İstanbul’dan Uludağ’ın zirvesi gözükmektedir. Ancak nemden dolayı bu koşullar genellikle sağlanamamaktadır.

Dağın Farklı Güzellikleri

Uludağ’ın iki yüzü vardır. Bir yüzünde ormanlar, kartal yuvaları, diğer yüzünde ise kış sporları için kullanılan bölge bulunur.

Bazılarına göre Uludağ’ın üçüncü bir yüzü daha vardır. Bu da küçük fakat her zaman dolu olan, açık havada mangal yapan restoranların olduğu bölgelerdir.

Tarihi

Uludağ, Akdeniz Havzası’nın doğu kıyısında bulunan, eskiden Mysian Olimpos ismini alan bölgedeki 20 civarındaki dağdan birisiydi. Mysia, şu andaki Güney Marmara’nın yaklaşık üçte ikilik bölümüne antik çağlarda verilen isimdir.

Ortaçağlarda Uludağ, Hristyan keşişler için bir inziva yeriydi. Bundan dolayı bu dağa Osmanlı Türkçesi’nde Keşiş Dağı ismi verilmişti.

Buzları Sarayda Kullanıldı

Osmanlı zamanlarında buzdolabı olmadığından, buradan toplanan buz taşınıp Topkapı Sarayı mutfağında kullanılmaktaydı. 1935 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan yaklaşık 10 yıl kadar sonra, dağın ismi Uludağ olarak değiştirilmiştir.

Uludağ Türkiye’nin ilk ve hala en popüler kış sporları merkezidir. Kayakçılara yönelik ilk pansiyonlar 1940’larda açılmıştır.

Her ne kadar Uludağ 1961 yılında Ulusal Park statüsünü almış olsa da, bu durum turizmin gelişimini durdurmamıştır.

Yüksek Platolar

Dağda herhangi bir yerden Bursa’yı görmek çok mümkün olmasa da, dağın kuzey tarafı 1600 metre yükseklikteki Sarıalan, Kadıyayla, Karabelen, Kirazyayla ve bunlar gibi bir çok platoya ev sahipliği yapar.

Dağın güney tarafı çok daha dik olduğundan buraya ulaşım daha zordur.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar

Uludağ, farklı rakımlarda farklı bitki örtüsüyle adeta coğrafya kitaplarından fırlamış gibidir. Bursa’ya en yakın, 350 metre rakıma sahip bölge defne benzeri bir maki bitki örtüsüyle kaplıdır.

350 ila 700 metre arasındaki bölge kestane ağaçlarıyla dolu bir ormanlık bölgedir.

Vahşi Yaşam

700 ila 1500 metre arası kayın ağaçları yoğunluktadır. 1500 – 2100 metreler arası hala ağaçların görülebileceği en yüksek bölgedir. 2100 metre sonrasında ağaç bulunmaz ve bitki örtüsü çayırlıktır.

Uludağ’da ayılar, kurtlar, geyikler ve kartallar yaşamaktadır.

İklim

Rakımından dolayı, Uludağ hemen yanındaki Bursa’dan çok daha soğuktur. Kış sezonu, özellikle kayak için uygun dönem, Ekim – Nisan arasıdır. Bu aylar arasında burada her daim kar örtüsü bulunur.

Aralık – Mart arası sıcaklık daima sıfırın altında olur. Bursa’da sizi bunaltacak bir yaz günü, Uludağ’da özellikle gece saatlerinde hırkasız üşümenize neden olabilir.

Türkiye Turları ve Türkiye Hakkında Bilgiler için >>> Türkiye Turları