Samsun Kızılırmak Kuş Cenneti

Kızılırmak deltasında bulunan kuş cenneti içerisinde 323 türde değişik kuş türü bulunmaktadır.Delta irili, ufaklı çok sayıda gölü, sazlık alanları, çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle dünyanın en büyük deltalarından biridir.

Kuşların bu bölgeyi yaşam alanı kabul etmesinin sebebleri Kızılırmak deltasının taşıdığı alüvyonlar, deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık , çayır, mera, orman, kumul ve tarım alanları farklı habitatların bir arada bulunması.

Kızılırmak Kuş Cenneti Bazı Kuş Türleri

Dik Kuyruk

Tepeli Pelikan

Balaban

Büyük Akçıl

Küçük Akbalıkçıl

Erguvani Akbalıkçıl

Kara Leylek

Kaşıkçı

Turna

Saz Delicesi

Su Kılavuzu

Sakarmete

Bataklık

Kamışcını

Saz Kamışcını

Kiraz Kuşu

Kızılırmak Kuş Cennetinde Yapılacak Aktiviteler

Kuş gözlem evine çıkıp kuşları gözleyebilirsiniz.Fotoğrafçılık, Kampçılık, Bisiklet, Kano, Yürüyüş aktivitelerini burada gerçekleştirebilirsiniz.

At ve Manda sürüleri görülür.Manda nufüsü bataklıkların korunması için önemli manda ayak izlerine balık ve kurbağalar yumurta bırakıyor.Mandacılığın geliştirilmesi önemlidir.Kızılırmak deltası sadece kuşlar için değil bölgede yaşayan pek çok canlı için önemli bir alandır.

Bölgede geçtiğimiz Nisan ayında (nisan 2013 ) çıkan yangında bazı kuşlar yangın içinde kalarak telef olmuştur ve bazıları da yuvasız kalmıştır.Doğayı korumak ve kollamak bizim elimizde.Lütfen bu bölgelerde dikkatli olalım.Doğada çıkan yangınların % 91 i insan eliyle çıkıyor.Doğamızı yok etmeyelim ona sahip çıkıp gelecek nesillere aktaralım.