Koruma altına alınan bölgeler için Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) belirlediği seçim kriterleri arasında, alanın bütünlüğü, biyolojik çeşitlilik, yaban hayatı, endemizim, nadirlik, hassaslık, tehditlerin önemi gibi faktörler yer alıyor.

İşte tüm bu kriterleri bağrında taşıyan Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin özgün coğrafi alanlarından biridir. Kastamonu ili Azdavay, Cide, Pınarbaşı, Şenpazar ilçeleri ile Bartın ili Kurucaşile ve Ulus ilçeleri sınırları içerisinde bulunan milli park, endemik bitkileri, yaban hayatı, özgün mikro kliması, jeomorfolojik oluşumları, derin vadi ve kanyonları, coşkun akarsuları, şelaleleri ve otantik değerleriyle oldukça bakir bir alan. Yöre ayrıca, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan biyolojik çeşitliliğiyle bir açık hava müzesi konumunda. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yeryüzünün acil olarak korunması gereken 100, Türkiye’nin ise 9 sıcak noktasından biri seçilen park, 37 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

Küre Dağları’nda yaşayan 637 bitki türünden 33’ünün, 132 memeliden 40’ının endemik olduğu ve 129 kuş türünün bulunduğu düşünülürse, bölgenin yabanıl hayatının ne kadar zengin olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Rota Hakkında
Küre Dağları Mili Park Müdürlüğü’nün ekoturizm projesi kapsamında yapılan yürüyüş rotalarının arazi çalışması 2010 yılında tamamlandı. 2011 yılında rehber kitabı yayımlanacak olan rota, 482 kilometre boyunca işaretlenen güzergah üzerindeki 36 parkur ve alternatif parkurlarla birlikte toplam 762 kilometreye ulaşıyor. Rota üzerinde ayrıca 828 kilometrelik dağ bisikleti parkurları bulunuyor. Zorluk derecesi olarak her seviyeden yürüyüşçüye hitap etmek üzere kısa, günübirlik ve uzun yürüyüş parkurları hazırlandı. En uzun rotalar bir haftalık kamplı etkinlikleri içeriyor. Ayrıca Yenice Ormanları ve İstiklal Yolu ile de bağlantısı olan rota, Yenice çıkışlı başlayarak Küre Dağları Milli Parkı’nı baştan sona kat edip İstiklal Yolu’nda sona eren yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda 1 aylık bir yürüyüş aktivitesi olarak da planlanabilir. Parkurlar hakkında detaylı bilgilerin sunulduğu, harita ve GPS koordinatlarının verildiği rehber kitapçık 2011 yılı Mayıs ayında hazırlanmış olacak.

Konaklama

Rotanın geçtiği güzergahları kapsayan Azdavay, Pınarbaşı ve Cide ilçelerinde otel ve pansiyonlar mevcut. Rotanın hemen her bölümündeki köyler aile pansiyonculuğu için uygun koşullar içeriyor. Yanık Ali ve Paşa konakları ile Zümrüt Köyü ve Nalbantoğlu ekoturizm alanları, diğer konaklama seçenekleri arasında. Doğanın kucağındaki yürüyüş rotaları üzerinde birçok kamp alanı bulunuyor.

En İyi Sezon

Yürüyüş için en uygun aylar Mayıs ile Kasım arası dönem. Kış ayları çok fazla kar olmakla birlikte, doğa farklı bir güzellik içeriyor.

Ulaşım

Bölgeye Karabük, Kastamonu ve sahil kesimindeki Amasra üzerinden sadece otobüs veya özel araçlarla ulaşmak mümkün. Kastamonu Havaalanı’nın devreye sokulması için çalışmalar devam ediyor. En yakın havalimanı Ankara‘da.

Kastamonu İstanbul’a 508 km., Ankara’ya ise 245 km. mesafede. İstanbul’dan Kastamonu’ya ulaşım İzmit-Adapazarı-Bolu-Gerede-Karabük-Safranbolu-Araç güzergahı izlenerek sağlanıyor. Ankara’dan gelmek isteyenler Çankırı-Ilgaz yolunu takip etmeliler.
Kastamonu ili Azdavay’a 76 km., Şenpazar’a 97 km., Pınarbaşı’na 100 km. ve Cide’ye ise 134 km. uzaklıkta yer alıyor. İstanbul üzerinden Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar’a ulaşım İzmit-Adapazarı-Bolu-Gerede-Karabük-Safranbolu-Eflani-Pınarbaşı-Azdavay-Şenpazar rotası üzerinden yapılıyor. Cide’ye ulaşmak için ise, İzmit-Adapazarı-Bolu-Mengen-Bartın-Amasra-Kurucaşile asfaltını takip etmek durumundasınız.

En İyi Parkurlar
Bakir ve yaban orman alanlarından geçen Küre Dağları Milli Parkı’nın hemen her bölümü farklı bir güzellik içeriyor. Özellikle Ekim-Kasım ayları arası, bütün ormanlar sonbaharın etkisiyle bir renk cümbüşüne dönüşüyor. Rotanın Poyracık, Azdavay ve Ilıca şelaleleri, Çatak, Valla ve Şehriban kanyonları, Sorkun ve Kokurdan yaylaları, Nalbantoğlu, Zümrüt Köyü ve Ağlı Kalesi gibi bölümlerinden geçen kısımları, manzara ve yerel motifler açısından öne çıkan güzergahlar.

7 Günlük Yürüyüş Önerisi

1. Gün :       Azdavay Başdeğirmen Şelalesi-Yanık Ali Konağı (17 km)

Yanık Ali Konağı’nda konaklama

2. Gün :   Yanık Ali Konağı-Medil Mağarası-Çatak Kanyonu-Nalbantoğlu (10 km)

Nalbantoğlu’nda köy evinde konaklama veya kamp

3. Gün :   Nalbantoğlu-Ilıca Şelalesi (12 km)

Ilıca Köyü tesislerinde konaklama veya kamp

4. Gün :   Ilıca Şelalesi-Valla Mahallesi (11 km)

Valla’da köy evinde konaklama

5. Gün :   Valla Kanyonu-Sümenler  (10 km)

Milli Park Top Meydanı alanında kamp

6. Gün :   Sümenler-Ilgarini Mağarası-Sorkun Yaylası (10 km)

Sorkun Yaylası’nda kamp

7. Gün :   Sorkun Yaylası-Menük (Cide) (7 km)

Cide’ye transfer ve dönüş