Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesindeki trekking ve dağcılık rotaları

Kaçkar

Dünyanın en fazla biyolojik çeşitliliği olan bölgelerinden biri olan Kaçkar Dağları, Kafkasların uzantısıdır ve Karadeniz’i Anadolu’dan ayırır. Yaprağını dökmeyen ağaçlardan oluşan eski ve geniş orman alanları, yaylalarda otlayan boğa sürüleri, üç buzul ve çok sayıda buzul gölü vardır.

Yollar

Yol, toplam 500 km olan ve yaklaşık 35 gün süren birbirine bağlı 32 rotadan oluşuyor. Yol işaretleri yok, ancak GPS noktaları internet sitesine konulmuş durumda. Ağaç sınırı 2.100 m ve bu rakımın üzerindeki yollarda muhteşem manzaralar varken diğer yollar köyler arasında dik ve yoğun çam ve köknar ormanları arasında uzanıyor. Bazı yollar köylerle yaylaları birbirine bağlıyor, diğerleri eski ticaret yolları, ama çoğunluğu dik. Yolların tümü Kate Clow tarafından 2008 yılında ayrıntılı olarak araştırılmış, haritaları çıkarılmış ve yayınlanmıştır.

En sevilen yol yaklaşık 4.000 m yükseklikteki Kaçkar Dağı’na tırmanış yoludur. Aşağı kesimlerdeki yollar 5-6 ay boyunca açıktır, ancak kar ayakkabısı kullanmayacaksanız, zirveler ve yüksek geçitleri aşan yollarda yürüyüş temmuz- eylül arasında sınırlıdır. Uzun yollarda yüklerinizi taşıması için katır ve sürücülerini kiralayabilirsiniz. Uzun yollar boyunca konaklama yeri yoktur, ancak su kaynağı ve çok sayıda kamp yeri vardır.

Yollar, Erzurum Havalimanı’ndan ulaşılabilen dağların güney sırtlarındaki üç noktadan ya da Trabzon Havalimanı’ndan ulaşılabilen kuzey sırtlarındaki iki noktadan başlar. Günlük otobüs seferleri köyler ile kentleri birbirine bağlar. Kaçkar’da, çoğunlukla kuzeye bakan yamaçlarda bazen çok sert dağ havası ve özellikle sis olabilir.

İlgi Çekici Noktalar

  • Türkiye’nin en vahşi beyaz suları: Fırtına ve Çoruh nehirlerinde rafting ya da kanoculuk
  • Harika manzaraların içinde 10. yüzyıldan kalma enfes Gürcü kiliseleri ve küçük şapeller
  • Yerel mısır ekmeği ile Mıhlama (sıcak eritilmiş peynir)
  • Boğa güreşi
  • Çiçekler: Kardelenlerden nadir çayır orkidelerine, çan çiçeklerine ve gevenlere kadar birçok çeşit
  • Kelebekler: Çok sayıda ve çeşitte beyaz, mavi ve kırlangıç kuyruklu kelebekler ve nadir Kafkas Apollo Kelebeği
  • Dağ sırtları ve sarp vadilerde yaşayan ayılar, dağ keçileri, Kafkas yaban keçisi, kurtlar ve geyikler
  • Kaçkar’a tırmanış: Muhteşem bir dağ gölünü ve bir buzulu geçerek Türkiye’nin dördüncü en yüksek zirvesine çıkış
  • Kırsal yaşamı paylaşmak: Yazın çiçeklerle bezeli çayırlar, sağlam ahşap mezra evleri