Yenice ormanlarının arka bahçesi konumundaki Karabük-Eskipazar ilçesi, doğa ve tarihin iç içe geçtiği bir coğrafyaya konumlanıyor. Kuzey sınırları Yenice ormanlarıyla çevrili bu şirin beldenin güneyi ise Paphlagonia’nın en önemli iki şehri olan Hadrianoupolis ve Kimistene antik kentlerine ev sahipliği yapıyor. Issız ormanlarında sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu, tepelerinde inci gibi yayla evlerinin parıldadığı bu yerleşimin ören yerlerinde görkemli Paphlagonia uygarlığının izini sürebilir, derin vadilerindeki ışıltılı patikalarda macera peşinde koşabilirsiniz. Mutluluğun nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız eğer, bahçelerde ceviz toplarken hissettikleri yüzlerine yansıyan yaşlı teyzeleri seyretmeniz yeterli.

Rota Hakkında

2010 yılında Karabük Valiliği Eskipazar Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen ‘Doğadan Tarihe Yürüyüş Rotaları’ projesi, toplam 8 farklı parkurdan oluşuyor. 166 km boyunca patika ve orman yollarının işaretlenmesiyle oluşturulan bu parkurlar alternatif güzergahlarla birlikte toplam 222 km’lik bir rotaya dönüşmüştür.
Eskipazar ilçesi içerisinde konaklama olanağı olarak tek alternatifiniz Belediye Sosyal Tesisleri. İlçeye yaklaşık 46 km mesafede yer alan Safranbolu ise her kesime hitap eden değişik otelleriyle, konaklama açısından geniş seçenekler sunuyor. Çetiören Orman Dinlenme Alanı, Yalakkuz ve Adiller Eğriova göletleri kamp yapmak için uygun yerler.
Eskipazar ilçesine en yakın havalimanları Zonguldak-Çaycuma ve Ankara’da. Ankara’ya 177, İstanbul’a 356 km mesafedeki Eskipazar’a otobüs seferleri var. İstanbul’dan İzmit-Adapazarı-Bolu-Gerede karayolu, Ankara’dan ise Kızılcahamam-Gerede karayolu izlenerek ilçeye ulaşılabiliyor. Ayrıca Zonguldak-Ankara arasındaki tren seferleri, ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer seçenek.

Mayıs-ekim ayları arasındaki dönem Eskipazar rotalarında yürümek için en ideal sezon.

Eskipazar “Doğadan Tarihe Yürüyüş Parkurları”nın en uzun rotası 109 km ile tüm ilçe çevresindeki doğal ve tarihi güzellikleri dolaşan Çetiören-Kimistene parkuru. Bu rotayı bir haftalık Çetiören-Yalakkuz Göleti-Adiller Göleti-Hadrianoupolis-Kimistene güzergahını izleyerek yürüyebilirsiniz. Ayrıca göletlerden ve tarihi yerlerden geçen rotalar, Eskipazar’ın diğer öne çıkan parkurları arasında.

İlgi Çekici Noktalar:

• Geleneksel ahşap köy evleri

• Çetiören ormanlarında muhteşem sonbahar renkleri

• Alpin göller ve ormanlar

• Çetiören’in sarp kayalıklar ve vadilerden oluşan görkemli dağ manzarası

• Orman dokusunu renklendiren Çetiören, Yalakkuz ve Adiller göletleri

• Yeni ortaya çıkarılan Roma kalıntılarının da bulunduğu Hadrianoupolis kentinin mozaikleri ve Kimistene antik kenti

7 Günlük Yürüyüş Önerisi
1. Gün : Yalakkuz Eğriova Göleti-Ören (11 km)
             Ören’de kamp veya köy evinde konaklama
2. Gün : Ören-Kuyucak Yaylası (12 km)
             Kuyucak Yaylası’nda kamp veya yayla evinde konaklama
3. Gün : Kuyucak Yaylası-Adiller Eğriova Göleti (14 km)
             Gölet kenarında kamp
4. Gün : Adiller Eğriova Göleti- Alan Yaylası (10 km)
             Alan Yaylası’nda kamp veya yayla evinde konaklama
5. Gün : Alan Yaylası-Hadrianoupolis antik kenti (14 km)
             Eskipazar’da konaklama
6. Gün : Hadrianoupolis-Aslanlar (10 km)
             Aslanlar Köyü’nde kamp veya köy evinde konaklama
7. Gün : Aslanlar-Kimistene antik kenti (13 km)
             Eskipazar’a dönüş
En İyi Parkurlar
Eskipazar Doğadan Tarihe Yürüyük Parkurları’nın en uzun rotası 109 kilometre ile tüm ilçe çevresindeki doğal ve tarihi güzellikleri dolaşan Çetiören-Kimistene parkuru. Bu rotayı bir haftalık Çetiören-Yalakkuz Göleti-Adiller Göleti-Hadrianoupolis-Kimistene güzergahını izleyerek yürüyebilirsiniz. Ayrıca göletlerden ve tarihi yerlerden geçen rotalar, Eskipazar’ın diğer öne çıkan parkurları arasında.