Türkiye’nin en çok yağış alan il Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan Ayder Yaylası, özellikle yazın sıcak günlerinde doğayla iç içe serin bir yaz geçirmek isteyenlerin tercihi. Ağustosta yağmur altnda ıslanmanın ne demek olduğunu merak ediyorsanız, sizi Ayder’e bekliyoruz. Konaklayacaksanız yorgana sarılmaya hazır olun…

Ayder Yaylası şifalı kaplıcaları ile de ünlü. Yaklaşık 260 metre derinden gelen 50-55 derece sıcaklığındaki şifalı suların başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, sedef ve egzema gibi deri hastalıkları ile kadın hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği belirtilmekte.

Ayder Yaylası nerede? Rize merkeze 83 km mesafede bulunan yayla, Çamlıhemşin ilçesinin yaklaşık 17 km güneydoğusunda.

Ayder Yaylasına nasıl gidilir? Rize > Ardeşen > Çamlıhemşin > Ayder Yaylası güzergahını kullanabilirsiniz. Rize Merkezi’nin 45 km doğusunda yer alan Ardeşen’den güneye döndükten 22 km sonra Çamlıhemşin ilçe merkezine varıyorsunuz. Geriye, buradaki ayrımdan doğu istikametine 17 km daha gidip yaylaya ulaşmak kalıyor.

Neler yenir? Rize ve Çamlıhemşi’nin yöresel yemeklerini öneririz. Muhlama, karalahana sarması, turşu kavurma, kete, lahana çorbası özellikle tatmanız gereken lezzetler. Porsiyon fiyatları işletmeye göre değişmekle birlikte ortalama 5-10 tl arasında diyebiliriz. Örneğin; birer porsiyon çorba, kuru fasulye ve turşu kavurma için ödemeniz gereken ücret 19 TL. Tabi bunların herbirinin özel ürünler olduğunu ve işletmeden işletmeye değişebileceğini hatırlatmak isteriz.

Ayder’in ormanlarında özel olarak yetiştirilen arıların ürettiği Ander’in karakovan balı, bölgeyi ziyaret edenlerce talep görüyor. Çok az miktarda üretilebiliyor ve kilosu 300-400 tl arasında değişiyor. İlaç niyetine çay kaşığıyla yenmesi tavsiye ediliyor. Kestane balını isterseniz, o da 150 tl civarında.

Nerede kalınır? Ayder Yaylası ve çevresinde toplamda yüzlerce yatak kapasite olan ve 40-50 TL civarında yemek dahil gecelik konaklama imkanı bulunan tesisler var. Pek çoğu pansiyon ya da apart otel tarzında. Yeni tesisler de yapılmaya devam ediliyor. Dileğimiz turizme kazandırılırken doğal yaşamın ve çevreyle her anlamda uyumlu yapılaşmanın bozulmaması. Konaklama konusunda tek alternatifiniz bu değil. Biraz macera ruhluysanız çadır da kurabilirsiniz, o da olmadı, misafir perver karadeniz insanı sizi açıkta bırakmaz, merak etmeyin. Ama siz yine de özellikle bayram gibi yoğun sezonlar öncesi rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Neler yapılır? Doğa yürüyüşü. Bırakın temiz yayla havası ciğerlerinizi bayram ettirsin. Yeşilliğin ve doğanın tadını çıkarın, ama doğal olanı doğal bırakın…

Yapmadan dönme: Doğada yürüyüş yapmadan, turşu kavurması ve muhlamayı tatmadan, Fırtına Deresinde rafting yapmadan ve Ayder kaplıcalarına girmeden dönmeyin.