Tatlarin Yer altı Şehri

Acıgöl ilçesinin 10 km uzağında bulunan Tatlarin köyü, hem bir yeraltı kenti, hemde aynı adı taşıyan kilisesiyle meraklı gezginlerin ilgi odağı.

Tatlarin Yeraltı şehri birkaç özelliği ile bölgedeki benzerlerinden ayrılıyor. Birincisi, yeraltı kendinin girişi alışılmışın dışında bir örnek sergiliyor. Kente, köyün tepesinden yükselen bir kaya ağzından giriliyor. Tatlarin’in bir başka önemli özelliği ise Kapadokya Yeraltı kentlerinde pek bulunmayan ya da görülemeyen tuvalet fosseptik çukurlarının varlığı.

1975 yılında keşfedilen ve 1991 yılında ziyarete açılan kent ; büyük mekanları, çok sayıdaki depo-erzak odaları ile de dikkat çekiyor ve uzmanlar çevredeki kilise sayısını da hatırlatarak, buranın manastır olabileceği görüşünü taşıyorlar.

Kentin tamamı henüz kazılmadığı için kat sayısı ya da büyüklüğü hakkında kesin bir bilgi bulunmayan şehrin bugün yalnızca iki katı gezilebiliyor.

Tatlarin Kilisesi

Yöre halkı tarafından Kale ismiyle anılan bu büyük kaya kütlesinin bir başka oyuğu ise Tatlarin Kilisesi’ni gizliyor. Giriş bölümü yıkık olan kilisenin freskleri oldukça iyi durumda. Bazı kaynaklarda iki ayrı kilise olduğu düşünülen yapı iki bölümden ibaret. Bölümlerden bir tanesinin içindeki freskler gerçektende görülmeye değer. Genel olarak gri, mor, kırmızı ve sarı renklerin hakim olduğu resimler birbirlerinden renkli bantlarla ayrılmış 13. Yüzyıla tarihlenen kilisenin fresklerinde İncil’den alıntılar var.