Niğde‘nin eski adı Nahita ya Nakta olduğu öne sürülmektedir.Niğde’de sırasıyla geçmiş medeniyetler ; Asurlular, Hititliler, Frigyalılar, Persler, Makedonya Krallığı, Kapadokya Krallığı, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Eretna Beliği, Kahraman Oğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür.

Niğde’de doğal güzellikler, Kültürel varlıklar ve Termal Sağlık Turizmi açısından önemli merkezlerden biridir.Niğde Elması ve patatesi meşhurdur.Mikronize Kalsit Maden yatakları bulunmaktadır.Niğde el halısı dünyaca meşhurdur.Roma döneminden kalan en önemli kalıntı Roma Havuzu ve havuzun suyunu ken merkezine taşıyan (Tyona) kemeler hisar su kemerleridir.

Bizans döneminde ise ; Gümüşler manastırı Niğde’nin tarih kokan yerlerindendir.

Selçuklu döneminde ise Alaaddin Camii , Jungur bey cami, Ak medrese ve Hüdavent Hatun Türbesi Selçuklu eserleridir.Şah Mescidi, Şeref Ali Türbesi, Pazar Cami.

Osmanlı döneminden ise ; Şair Faruk Nafiz Çamlıbel’e ilham kaynağı olmuş (Han duvarları şiirine) Çinili Göl ve Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı göze çarpmaktadır.

Niğde Etnoğrafya ve Arkeloji Müzesinde 12 bin eser sergilenmektedir.Antik çağa ait Selçuklulara ait Osmanlılara aitbir çok eser bulunmaktadır.

Niğde Kalesi ; Bizanslılar döneminde inşa edilmiştir.II. Kılıçarslan döneminde iç kale yapılmıştır.

Saat Kulesi ; İç Kaledeki burcun yarısı yıkılıp içi doldurularak üstüne saat kulesi yapılmıştır.

Roma Havuzu ;  Bor ilçesine bağlı Bahçeli Kasabasındadır.Roma İmparatorları Trojen ve Hadrian yaptırmıştır.23 x 66 x 2,5 metre ebatlarında olup su biriktirme amaçlı yapılmıştır.Toplanan suyun kemerlerle Tyana şehir merkezine taşınmıştır.Roma Havuzunun doğusundaki Kayalık yamaçta 66 adet mezar bulunmuştur.

Şu anda Köşk mesire yeri olarak adlandırılmıştır.Halkın ziyaret yeri olarak kullanılmaktadır.

Gümüşler Kilisesi ; Gümüşler kasabasında bulunan Manastır büyük bir kayaya oyularak yapılmıştır.Kuzeyinde Kilise bulunmaktadır.Kilisenin duvarlarında freskler vardır.Çeşitli hayvan resimleri, Av sahneleri vardır.Kapadokya bölgesinin en büyük manastırıdır.İçerdeki süslemeler incilden pasajları süslemektedir.

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi ; Ulukışla’ da bulunmaktadır.Yapım amacı Kervan yollarının, sefere çıkan askerlerin konaklama yeri olarak düşünülmüştür.Yaptıran Öküz Mehmet Paşadır.Külliye kervansaraydır.Paşa hanı Ulukışla kervansarayı olarakta bilinmektedir.

Niğde’ye yolunuz düşerse kesinlikle kaleyi görün.Yemekleri çok güzeldir. Niğde Gazozunu mutlaka tadın…