Nevşehir

Kapadokya denince kuşkusuz akla ilk gelen il Nevşehir.Bölgenin kalbi burada, daha doğrusu Göreme’yi merkez alan Uçhisar-Avanos-Ürgüp üçgeninde atıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere kiliseler, yeraltı kentleri, kaleler, tarihi yapılar, yüzlerce peri bacasının yükseldiği birbiri ardına sıralanmış vadiler ; en iyi oteller, restoranlar, balon ve bisiklet turları gibi turistik etkinlikler…

Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp ilçelerinden oluşan Nevşehir Türk turizminin en önemli illerinden biri.

Yerleşim yaşamı MÖ. 7 bin yılına kadar uzanan bölge, Hitit, Asur, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından izler taşır. Tarihte Nyssa, Soandos Nisa, ve Muşkera isimleriyle anılan kentin adı Damat İbrahim Paşa’nın emriyle “Yenişehir” anlamına gelen Nevşehir olarak değiştiriliyor. Osmanlı imparatorluğu’nun ünlü sadrazamı Damat İbrahim Paşa’nın Nevşehir’li olması, kent merkezinin 18. Yy da bütünüyle yenilenmesini sağlıyor.

Kent merkezinde kayalık bir tepenin en üstünde Nevşehir Kalesi oturuyor. Bazı kaynaklara göre Selçuklular tarafından Bağdat’a giden kervan yolunun korunması amacıyla inşa edilmiş bu taş yapı pek çok kez onarım görüyor.