Ihlara Vadisi

Yalnızca Aksaray’ın değil, tüm Kapadokya bölgesinin en önemli gezi noktalarından biri olan Ihlara, tam bir doğa ve kültür durağı. Bölgenin ana karakteristiğini taşıyan bu topraklar da volkanik tabakanın rüzgar ve yağmur eliyle şekillendirilmesinden oluşur. Burada fark, vadinin ortasından geçen Melendiz çayının da bu aşındırmaya katılarak dar ve derin bir kanyon yaratmış olmasıdır.

Eski adıyla Peristrema yerden 150 -200 metre aşağıda dimdik kayaların, keskin yamaçlarından yaratığı, 14 kilometre boyunca uzanan bir vadidir.

Bir doğa harikası olarak Türkiye’nin önemli vadilerinden biri sayılan Ihlara, tarihi zenginliği de göz önüne alındığında eşsiz bir doğa- kültür gezisi yaratır.

Vadinin gizlenmeye uygun yapısı Hristiyan rahip ve keşişler için ideal bir gizlenme ve ibadet olanağı yaratmış, bu amaçla 4. Yüzyıldan beri buraya yerleşen din adamları günümüze 100’ün üzerinde kilise bırakmıştır.

Potamus Kapadukus

Antik çağlarda Kapadokya Nehri anlamına gelen “Potamus Kapadukus” olarak anılan Melendiz Çayı tüm vadiyi dolandıktan sonra Tuz Gölü’ne dökülür.

Aksaray’a yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta yer alan Ihlara, koyu renkli bazalt kayalıkların ortasında uzanan yemyeşil bir vaha gibidir.

382 Basamakla Başlayan Yol

Vadiyi gezmek için farklı yollar varsa da ideal olanı  Ihlara’dan başlayıp, Belisırma’da bitirmektedir. Ihlara kasabasında yer alan ana giriş, 382 basamaklı bir merdivenle vadiye açılır. Aşağıda da başlayan yönlendirme okları vadidedki kiliseleri sırasıyla gezdirse de tüm kiliseleri gezmek tam gün sürecek, yorucu bir gezi demektir. Pek çoğu dik yamaçlara oyulmuş kiliselerin her birine tırmanmak, inmek; yürümek, tekrar tırmanmak, tekrar inmek… Zaman zaman ahşap köprüleri kullanarak Melendiz’in karşı tarafındaki kiliselere geçmek, tekrar geri dönmek ve yine tırmanmak… Tüm zorluğuna karşın bu benzersiz deneyimi bütünüyle yaşamak ya da kısa bir tur yapmak..

Vadi içinde ziyaret edilebilen 12 kilise yer alıyor. Tarihçiler bu kiliseleri iki grupta değerlendirerek Ihlara yakınlarındaki kiliseleri Doğu etkisinde kalmış yapılar, Belisırma çevresindekileri ise Bizans tipi olarak yorumluyorlar. Çoğu kilisenin yaşı saptanamıyorsa da içlerindeki freskler 6. Yüzyıl ile 13. Yüzyıl arasına tarihleniyor. Bölgenin 11. Yüzyıla Selçuk Türklerinin eline geçmesiyle zayıflamaya başlayan kiliselerdeki yaşam, 1924 mübadelesinde sona eriyor.

Ihlara ‘da Mola

Sümbüllü Kilisesi’nden Belisırma’ya kadar uzun ama keyifli bir yürüyüş bekliyor ziyaretçileri. Akarsu boyunca, kuş sesleri eşliğinde uzanan yol, cennet gibi bir köşede mola diyor ! Akan suların üzerine kurulmuş ahşap platformlardaki sedirlere uzanabilir, serin sularda ayaklarınızı dinlendirebilir, ördekleri seyredebilir, sıcak soğuk içecekler ve yöresel yemeklerle kendinizi yeni bir yürüyüşe hazırlayabilirsiniz. Belirsırma’ya 500 metre kaldı ama gezilecek beş kilise daha var hala!

Belisırma

Ihlara Vadisi’nde geçen uzun ve yorucu bir gün Belisırma’da son molayla tamamlanır. Menüde köyün yöresel lezzetleri , Melendiz’in alabalığı, zengin bir köy kahvaltısı ya da gözleme var…

Seyahat Acentalarının tur otobüsleri ile vadiye gelen turistler Ihlara’dan indikleri otobüslerine burada binerek otellerine dönmeye başlarlar…

Ihlara Vadisi’nde bulunan Kiliseler

TUR REZERVASYON : Ihlara Vadisine Her gün Tur düzenlenmektedir. Tura katılmak için İletişim kısmından veya 0384 341 86 66 nolu telefonu arayarak rezervasyonda bulunabilirsiniz.

Ihlara Fotoğrafları