Güzelyurt

Tarihi yapıları ve doğal kaya oluşumları açısından Aksaray’ın en önemli ilçelerinden biri olan Güzelyurt, il merkezinin 45 kilometre doğusunda yer alıyor.

Rumlardan kalma taş evleri, kiliseleri, yeraltı şehirleri, kaya cami ve manastırlar vadisi ile Kapadokya bölgesinin en hareketli yörelerinden biri.

Önceleri Karvali daha sonra Gelveri olarak anılan ilçe, Ortodoks dünyasının önemli isimlerinden Gregorios’un yaşadığı yer olarak da önemli.

Bucak (Aziz Anargiros) Kilisesi ve Büyük Kilise Camii (Aziz Gregorios Kilisesi), Aziz Mamas Manastırı, Kızıl Kilise, Helvadere (Mokissos) kalıntıları, Ilısu Kaplıcaları ve tabi Ihlara Vadisi…

Özetle Güzelyurt, Aksaray’ın tarih, doğa ve turizm açısından en önemli ilçesi.

Büyük Kilise Camii  ( Aziz Gregorios Kilisesi)

Güzelyurt’un en büyük kilisesi olan Aziz Gregorios, yani bugünün Büyük Kilise Camii’nin yapım tarihi bilinmiyor ancak buradaki ilk kilisenin 4. Yüzyıl sonunda, Bizans imparatoru Theodosius zamanında yapıldığı ileri sürülüyor. Kilise olduğu zamanlarda, 1924 yılındaki mübadele öncesi yörenin en önemli Ortodoks yapısıydı. Rum Ortodoks nufüsun Yunanistan’a göçünden sonra terkedildiği, camiye çevrilerek Büyük Kilise Camii adı verildi, avludaki Çan Kulesi minareye dönüştürüldü. Yunanistan’a göç edenler, kilise içindeki ikona ve diğer dini eşyaları da beraberlerinde götürerek yerleşiklere köye Nea Kalvari , kurdukları kiliseye de aynı ismi vermişlerdi.

Haç Planlı, sekiz kasnaklı mimariye sahip büyük kubbeli yapının avlusunda bir de Ayazma yer alıyor.