NEMRUT DAĞI

Nemrut dağı Dünya mirası alanı ilan edilmiş bir milli parktır.Adıyaman’ın kahta ilçesi yakınlarındadır.2.150 m yüksekliğindedir.Kommagene Kralı Antiochus Theos M.Ö. 62 yılında bu dağın tepesine pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar tapınağını da yaptırmıştır.Heykeller doğu, batı ve kuzey teraslara yayılmıştır.

Nemrut Dağının güneşin doğuşu ve batışı izlenmektedir.

Nemrut dağında ayrıca Cendere Köprüsü, Karakuş Tepesi, Arsemia gibi kültürel öneme sahip değerler bulunmaktadır.

Dev Heykeller kireç taşı bloklarından yapılmıştır.Boyları 7 metreyi bulmaktadır.

Doğu terası kutsal mekandır.Bu sebep ile en görkemli heykeller oradadır.

Aslanlı Horoskop heykeli bilinen en eski horoskoptur. Üzerinde 16 ışından oluşan 3 adet yıldız vardır.Bunlar Mars, Merkür ve Jüpiteri temsil etmektedir.

M.Ö. I. Yüzyılda kurulan Kommagene krallığı M.S. 72 yılına kadar bu bölgede egemenliğini sürdürmüştür. Yazılı belgelerde M.Ö. 850 yılında görülen krallığın ismi o dönemlerde kummuh olarak geçmekteydi. Asur egemenliğinden kurtulmasıyla bağımsızlığını ilan eden Kommagene’nin I.Antiochos (kralı) yeni bir din kurmayı planlamış. Böylece bir dünya dini yaratıp Nemrut dağını o dinin merkezi yapıp buradan Tüm dünyaya yayılmasını sağlamak amacı kendisini de bu sayede dünyaya hükmedecek ölümsüzlüğünü kanıtlayacaktı. Bu nedenle kendisini tanrı ilan etmişti.

Heykeller  1 aslan, 1 kartal heykeliyle başlar. Aynı düzende son bulur Aslan yeryüzündeki gücü, Kartal ise Tanrıların habercisi gökyüzünün gücünü temsil eder.Kabartma ve Yazıtlarda bulunmaktadır. Kutsal kabul edilen Teraslardan yüzleri doğuya ve batıya çevrik heykeller Pers ve Yunan tanrılarını temsil etmektedir. Kral Antiochos yaptırdığı heykellerin arka yüzüne 200 satırdan oluşan vasiyetini yazdırmıştır.