Hz. İbrahim

Semavi dinlerin hepsinde saygı gören ve “peygamberlerin atası” olarak kabul edilen peygamberdir. Ortadoğu’da pek çok yerle birlikte adı anılsa da, hatırası en çok Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Şanlıurfa’da yaşamaktadır. Hz. İbrahim’in binlerce yıldır ziyaret merkezi haline gelmiş olan bu kentteki makamları doğumunu ve çocukluğunu anlatır. İbrahim ile ilgili mağaralar, camiler, bahçeler ve göllerden oluşan külliyesi kentin kalbini oluşturur. Bir zamanlar Mezopotamya’nın ticaret yolları üzerindeki zengin bir pazar kenti olan ve Hz. İbrahim’in bir süre yaşadığı ama sonraları çölün kıyısında yitip giderek bir harabeye dönüşmüş olan Harran şehri ise Şanlıurfa’ya sadece bir günlük yürüme mesafesindedir.

Hz. İbrahim Kültür Yolu

Ortadoğu boyunca Hz. İbrahim’in izlerinde ilerleyen bir yürüyüş ve kültür yoludur. Yolculuğun hikâyesi, günümüz dünyasında en az üç milyar insanın paylaştığı bir inanışın da parçasıdır. Yol, dünyanın dört köşesinden gelen yolcuları bu bölgenin kutsal makamlarını, kültürel mirasını ve tarihi yerlerini görmeye teşvik eder. Olağanüstü ilgi çeken tarihi yerleri ve kutsal makamları tek bir gezi planıyla birbirine bağlar. Bazı bölümleri yürüme yolu olarak tasarlanmıştır. Diğer bölümleri için yerel ulaşım olanaklarını kullanmak uygundur. Bu yol, aynı zamanda yolculara, Hz. İbrahim’ in geleneğini sürdüren yerel halkın misafirperverliğini ve dostluğunu tanıma olanağı verir.

Suriye sınırını geçmeden önce Şanlıurfa’nın etrafını dolanan bir çember oluşturan yol Suriye üzerinden Kudüs, Filistin ve Mekke’ye doğru da devam etmektedir.

Hz. İbrahim Kültür Yolu’nun Türkiye’deki bölümü, Şanlıurfa’nın tarihini, bölgenin halk bilimini ve Hz. İbrahim’in hayatını çok iyi bilen yerel tarihçi Mehmet Oymak’ın başkanlığında Şanlıurfa’nın önde gelen turizm işletmecilerini içeren bir ekip tarafından tasarlanmıştır. Şanlıurfa’ya dünyanın ilgisini çekecek bu çalışma 2007 yılında başlatılmıştır.

Bu Kültür Yolunu tanımak için en uygun merkez olan Şanlıurfa ve Harran’da konaklama olanakları vardır.

Yürümek için en uygun mevsimler mart ile mayıs arası ve eylül ile kasım arasıdır. Yol 110 km uzunluğundadır ve gezmesi en az 3 gün sürer. İlk bölümleri yerel kılavuzlar eşliğinde yürünebilir. Yerel acenteler yolun daha uzak bölümlerine günübirlik turlar da düzenlemektedir.

İlgi Çekici Noktalar:

–          Han-ül Barür Kervansarayı: Orta Çağ kervansaraylarının ya da doğuya giden İpek Yolu, Hac Yolu ve ticaret yollarındaki menzil duraklarının en güzel örneklerinden biri

–          Harran: Mezopotamya’nın kadim şehirlerinden biridir. Bir dönem Sin inancının merkezi olmuştur ve en büyük tapınakları barındırır

–          Göbekli Tepe: Dünyanın insan eliyle inşa edilmiş ilk kutsal mekânı olduğuna inanılan merkezdir

–          Türk mutfağının otantik tatları

–          Şanlıurfa: Hz. İbrahim’in doğduğu şehirdir. İpek Yolu üzerindeki bu kadim kent yüzyıllar boyunca Sümerlerden Babillilere, Asurlulara, Makedonlardan Bizanslılara ve Perslere ve nihayet Müslümanlara kadar birçok farklı imparatorluğun hakimiyetini görmüştür

ROTANIN TÜRKİYE’DEN BAŞLAMASI ÖNEMLİ

Ury ise rotanın Türkiye’den başlamasını çok anlamlı buluyor. Türkiye’nin Doğu ile Batı arasındaki köprü konumuyla, iki dünya arasında denge unsuru olduğunu söylüyor. Liderlik rolü üstlenmesini doğru buluyor. Söz Ortadoğu’daki savaşlara geldiğinde, geçmişe ait ortak değerlerin, öykülerin çatışmaların çözümünde mucizevi sonuçları olduğunu söylüyor. “Hz. İbrahim’in hayatı bize farklılıklara, çatışmalara karşın hepimizin büyük bir aile olduğunu hatırlatıyor. Kişiyi Hz. İbrahim’in hikayesine yaklaştıracak en önemli yöntem uzun bir yürüyüş. Bireyler yürüdükçe kendini sorguluyor, çevrelerindekini anlamaya, tanımaya, saygı duymaya başlıyor. İnsanoğlu birlikte yürümeye başladığında aynı ailenin bireyleri olduğunu anlayacak. Şinasi’nin dediği gibi, birini gerçekten tanımak istiyorsanız onunla seyahat edin.”

İnsanlar arasındaki iletişimde, karşılıklı saygının temel kavramlardan biri olduğunu hatırlatıyor Ury. “Saygı en basit hediyedir” diyor. “Dünyanın önemli sorunlarından biri bu. Birçok kişiye, topluma yeterli saygı gösterilmiyor. Birini dinlemeniz, değer verdiğinizi göstermeniz iletişimde temel unsurdur. Şanlıurfa’daki konferansta, dünya turizm örgütünün başkanı önemli bir şey söyledi. Artık anlam ifade eden bir turizm isteniyor, dedi. Bu, saygı turizmidir. Türkiye, saygı turizminin merkezi olabilir.”

Harran göründüğünde tam altı saat yürümüştük. Spor sakatlanması yaşamış dizimin sorun çıkaracağından korkmuştum ama sorun yoktu. Sadece hepimizin kaslarında ertesi gün biraz ağrı olacaktı o kadar. Anadolu’nun ilk ulucamisi olan Harran Ulucamii’ni ve yanındaki medresenin kalıntılarını, ardından Hayat El Harrani türbesini ziyaret ettik. Harran Kültür Evi’ni gezip bahçesinde çay içtik. Herkes son derece mutlu görünüyordu. Ben de öyleydim! Hz İbrahim’in Yolu’nda ilk yürüyenlerden biri olmuştum

Yol Nereden Geçecek ?

İbrahim Yolu’nun rotası köylerden GPS sistemi Google Earth kullanarak toplanan verilerle çiziliyor. Urfa’dan El Halil’e tahmini yürüyüş güzergahı 1100 kilometre. Kesin rakam, rota netleştiğinde ortaya çıkacak. Urfa’dan başlayan yol, Harran’dan geçip, en kısa yoldan Akçale Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçiyor. Bu noktadan sonrası uzun bir çöl. Yetkililer, Türkiye rotasına Zeugma’yı ekleyip, Suriye rotasını değiştirmeyi planlıyor. Suriye’de görüşmeler sürüyor. Girişimin Ürdün’deki temsilcileri köylülerle konuşarak tarihi, doğal, dini, turistik bölgelerden geçen 120 kilometrelik bir harita hazırlamış. Mahmud Twaissi “Şimdi yürüyüşçülerin yol boyunca ihtiyaçlarını karşılayacağı istasyonlar kurulması üzerine çalışılıyor. Bazı eski evleri yenileyip, kamp alanları yapılacak” diyor. Filistin’deki girişim temsilcileri de rota çizmek için çalışıyor. Ürdün’den gelecek rotanın sınırın dönem dönem açık veya kapalı olmasına bağlı olarak Nablus veya Eriha üzerinden başlayıp Kudüs’ten geçip El Halil’de sonlanması olasılıklar arasında. El Halil dünyada Müslümanlar için önemli kutsal şehirlerden biri. Filistin’de 2 ila 5 günde geçilebilecek 250-300 kilometrelik bir güzergah hazırlanacak.