Frigler, M. Ö. 11. yy’dan başlayarak Trakya’dan boğazlar üzerinden Anadolu’ya gelerek günümüzde Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya il sınırları içinde kalan bölgeye yerleşmişlerdir ve M. Ö. 8. yüzyıl ortalarında başkenti Gordion olan parlak bir uygarlık kurmuşlardır. Friglerin en meşhur kralı efsaneleşmiş Kral Midas’dır. Friglerin başkenti Gordion’un yanısıra Pessinus (Ballıhisar Köyü-Sivrihisar) ve Midas kenti (Yazılıkaya Köyü-Eskişehir) diğer önemli Frig yerleşim merkezleridir.

Türkmen Dağı’nın lavlarıyla kaplanmış olan bölge, kolay işlenebilir volkanik kayalardan oluştuğu için Frigler bölgede birçok kaya anıtı ve antik yollar bırakmıştır. M. Ö. 7. yy’da Kafkaslardan gelen Kimmerler tarafından bozguna uğratılan Frigler tarih sahnesinden çekilmişlerdir. Yazıları henüz çözülemeyen Frigler, flüt müzik aletinin de bulucusudur.

Frig Vadileri: Coğrafya

Vadinin neredeyse tamamı, eski bir yanardağ olan Türkmen dağının lavları ile kaplıdır.

Bölgede birçok açık hava Frig, Bizans ve Selçuklu anıtı ve doğal oluşumlar (peri bacaları) görmek mümkündür.

Güzergah

Frig Yürüyüş Yolu, üç noktadan başlayarak Frig vadilerine girer, Yazılıkaya’da (Eskişehir) birleşir. Yolun başlangıç noktaları; Gordion (Ankara), Seydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği’dir (Kütahya).

Yürüyüş Yolu’nun uzunluğu yaklaşık 400 km’dir ve birçok Frig eserleri ve Frig Vadilerinin doğal güzelliklerini görülebileceği parkurları içerir.  Yol, dört ilin sınırlarından geçmekte ve yol üzerinde 56 belde ve köy bulunmaktadır.

Frig Yürüyüş Yolu

Frig Yürüyüş Yolu’nun geçeceği Frig Vadileri kendine özgü atmosferi ve tarihi dokusu ile sıradışı özelliklere sahiptir.

Türkiye’deki uzun yürüyüş yollarından biri olan Frig Yolu, Frig vadilerinde başta Frigler olmak üzere bölgede hüküm sürmüş uygarlıkların eserlerini ve vadinin doğal güzelliklerini keyifli ve verimli bir şekilde doğaseverlere ve yürüyüşçülere göstermek amacı ile oluşturulmuştur. Yürüyüş Yolu, uluslararası standartlarda işaretlenmiş olup uzunluğu yaklaşık olarak 400 km’dir. Yol, üç noktadan başlayarak Frig vadilerine girer ve Friglerin kalbi olan Yazılıkaya’da (Eskişehir) birleşir. Yolun başlangıç noktaları; Gordion (Ankara), Şeydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği (Kütahya)’dir.
Frig Yürüyüş Yolu, bölgedeki ilgili valiliklerin kurduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) tarafından desteklenerek Hüseyin Sarı yönetiminde bir ekip tarafından hayata geçirilmiştir. Yol, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından da tanınmaktadır.

Yürüyüş yolu üzerinde bulunan köylerdeki köy odalarında ve pansiyon olarak kullanılan evlerde konaklamak mümkündür. Güzergâh boyunca ayrıca çadır kurulabilecek birçok kamp alanı vardır.
İlgi Çekici Noktalar:

–          Sakarya Vadisi boyunca yürüyüş ve kamp keyfi

–          Friglerin ruhlarını hissedeceğiniz Zahran ve Asmainler Vadisi’nde yürüyüş

–          Göynüş ve İnli Vadisi’nde yürümek ve kamp kurmak

–          Açık hava müzesi durumundaki Döğer bölgesinde muhteşem Frig anıtlarını selamlayarak yürümek

–          Vadide bulunan birçok antik yolda bir Frigyalı gibi yürümek

–          Birçok mağara kilisenin bulunduğu Ayazini beldesinden geçmek

–          Yazılıkaya’da Midas Anıtı’nda gün doğumu

–          Emre Gölü’nün kenarında gün batımını izlemek

–          Peribacaları arasından yürüyerek Bayramaliler’e girmek