Gümbet 1970′lerden beri Bodrum kent merkezine doğru büyümüş olan bir beldedir. Şu anda Bodrum’dan ayrı, gelişmiş bir tatil yeri haline gelmiştir.

Gündüzleri su sporları için ideal olan Gümbet Plajı, akşamları da partilerle hareketlenir.

Plaj

Gümbet plajının eğimli kumsalının kenarındaki yol boyunca otel, bar ve restoranlar dizilidir.

Bunların hepsi kumsala şezlong ve şemsiye koyarlar. Bu tesislerde vakit geçirmeye devam ettiğiniz sürece bunlardan ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Macera isteyenler rüzgar sörfünü, deniz motorunu ve yamaç paraşütünü deneyebilirler. Şehrin biraz dışında üstsüz güneşlenilebilecek bir kumsal da vardır. Normalde Türkiye’de buna izin yoktur.

Plaj Dışında Gidilebilecek Yerler

Gümbet’in içinde plaj dışında birkaç mağaza, çok sayıdaki bar ve diskodan başka pek bir yer yoktur. Biraz daha yukarılarda, tepelerde bulunan yel değirmenleri güzel bir manzara sunar.

Bodrum’daki St. Peter Kilisesi şu anda içinde tarihi MÖ 14. yüzyıla uzanan bir geminin bulunduğu Su Altı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer bir alternatifse Mavi Tur’la adaların etrafında gezmek, yüzmek ve az bilinen arkeolojik yerleri dolaşmaktır.

Tarihi Yerler

Efes ve Selçuk kıyılarında gezintiye çıkmak gününüzün tamamını alacak bir aktivitedir. Selçuk, St Paul’ün Efeslilere vaaz verdiği ve sözde, Meryem Ana’nın hayatının geri kalanını geçirdiği, çok iyi bir şekilde korunmuş Roma şehridir.

Ayrıca bölgede, artık harabeye dönüşmüş olan Priene ve Milet şehirleriyle, Didim’deki Apollo’nun gösterişli tapınağı bulunmaktadır.

İç kısımlarda Aphrodisias ve Hierapolis gibi başka antik şehirler de vardır. Bunun dışında pasaportunuzu yanınıza alıp feribotla Yunan Kos Adası’na gidebilirsiniz.