Türkiye’nin güney sahilinde Akdeniz’e çıkıntı yapan Teke Yarımadası’nın tarihi adıdır. Dağlar, kayalık sahilden sertçe yükselerek çok güzel ve değişen manzaraları olan bir yürüyüş olanağı sunar. Ağır basan özellik ormanlardır. Çam ağaçları kocayemiş ve keçiboynuzu ile karışıktır ve daha yükseklerde yerlerini ardıçlar ile sedir ağaçlarına bırakırlar.

Likyalılar demokrat ve bağımsız, ama savaşçı bir halktı, kendilerine özgü eşsiz bir sanat stilleri ve yüksek yaşam standartları vardı. Stratejik konumları, deniz ticareti ve bazen korsanlık için uygun fırsatlar sunuyordu. Perslerin egemenliğinden sonra Likyalılar Büyük İskender’i bağırlarına bastılar ve Grek kültürünü özümsediler. Daha sonra Likya, Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti haline geldi. İmparatorluk çökerken Likya tepelerinde birçok Bizans manastırı kuruldu. Yarımadanın her yerinde Likya mezarlarıyla ören yerleri vardır ve Likya Yolu bu tarihi yerleşimlerin çoğundan geçmektedir.

Likya Yolu

Likya Yolu, Türkiye’nin güneyinde Likya sahillerinde Fethiye’den Antalya’ya kadar 509 km uzunluğunda, yürümesi 25 gün süren, işaretlenmiş patikalardan oluşur. Esas olarak eski yaya patikaları ile katır kervanlarının geçtiği yollardan oluşur. Çoğunlukla sert ve taşlı olup dağ bisikletlerine uygun değildir. Sahil ve dağlar arasında yer aldığı için çoğunlukla dik yokuşlara sahiptir. Yol, İngiliz- Türk amatör tarihçi Kate Clow tarafından 1999 yılında araştırılmış, tasarlanmış ve yol işaretleri konmuştur. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüme yolu, Türkiye’nin eski yollarını belirlemek ve korumak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ölüdeniz’deki başlangıç noktası, Dalaman Havalimanı’na iki saatlik mesafededir. Burası yolun en kolay bölgesidir. Yol boyunca gelişkin bir kamu taşımacılığı vardır ve bitiş noktası Antalya Uluslararası Havalimanı’na yakındır.

Yolda yürüyüşün en iyi sezonları ilkbahar ve sonbahardır – şubat ile mayıs arası ya da eylül ile kasım arası. Likya’da yaz ayları yürümek için çok sıcaktır. Yüksek rakımlardaki üç geçiş bölgesi dışında her akşam bir köy evinde, pansiyonda ya da küçük otelde konaklama olanağı vardır. Bağımsız yürüyüşçüler yakınında su bulunan çok sayıda resmi olmayan kamp yeri bulabilir. Kamp kurmak için izin almanıza gerek yoktur.

İlgi Çekici Noktalar:

–          Tahtalı/Olimpos Dağı’nda ağaç sınırının üzerindeki bölgeden görünen manzaralar

–          Endemik orkideler

–          Yaşlı zeytin ağaçları ve keçi sürüleriyle geleneksel tarım köylerinin sıcak dostluğu ve misafirperverliği

–          Geçmiş medeniyetlerin ören yerleri; mezarlar, sütunlar, her yamaca ve çite gizlenmiş oyma taşlar

–          Patara’nın 12 km uzunluğunda ince kumlu plajı ve kısmen yeryüzüne çıkarılmış kalıntıları
–           Kaş ve Kalkan’ın üzerindeki tepelerde Yunan adalarına kadar yayılan muhteşem manzara

–          Üçağız’daki Ceneviz Kalesi, yat limanı ve batık Roma kenti

–          Finike’ye inerken sırt boyunca sedir ve akçaağaçlar arasından her iki yanda muhteşem manzaralar içeren yürüyüş
– Gelidonya (Taşlık) Burnu’ndaki fenerden Sulu Ada (adacığı) üzerinden gündoğumunu seyretmek
– Göynük’te kaya duvarlı kanyonda gölcükler ve çağlayanlar içinde su sıçratarak yürümek