Aziz Paul, Hıristiyanlığın Batı Avrupa’ya yayılmasını sağlamıştır. Hz. İsa, Yahudi dinini değiştirmeyi amaçlayan mesajını esas olarak Yehudiye bölgelerinde yaşayan Yahudilere iletmişti. Ancak Aziz Paul bu mesajı Yunan ve Roma imparatorluklarının geleneksel ilahlarına ya da diğer kültlere tapınanlara taşımıştır. Bu süreçte, ibadet biçimleri üzerine bir dizi kurallar koyarak Hıristiyan dinini dönüştürmüştür. Paul’un standart bir metni yoktur, aslında kendisi de Hz. İsa ile hiç görüşmemiştir. Bu nedenle Hz. İsa’nın mesajını daha serbestçe yorumlayabilmiştir. Aziz Paul’un vaazları olmasaydı, MS 66 yılındaki Yahudi ayaklanması zorla bastırıldıktan ve Kudüs yakıldıktan sonra Hıristiyanlık büyük bir olasılıkla unutulacaktı.
Aziz Paul Yolu
Antalya’nın 10 km doğusunda bulunan Perge antik kentinden başlayarak, Eğirdir Gölü’nün kuzey doğusunda bulunan Yalvaç kasabasına kadar süren 500 km’lik, 27 gün süren ve yol işaretleri konmuş bir güzergâhtır. Antalya’nın 40 km doğusunda bulunan Aspendos antik kentinden başlayan ve Adada Roma kentinin yakınında ilk güzergâhla birleşen ikincil bir kolu daha vardır. Yol, eski Roma yollarından, yaya patikalarından ve orman yollarından geçer. Bazı bölümleri dağ bisikletine uygundur. Deniz seviyesinden başlar ve 2200 m rakıma ulaşır; 2800 m rakımda iki zirve vardır. 2008 yılında Kate Clow bu yolu, Aziz Paul’un Küçük Asya’da yaptığı ilk yolculukta geçtiği kırlık bölgeleri yürüyüşçülere tanıtmak amacıyla açmıştır.
Yolun her ikisi de Antalya Havaalanı’na yakın olan Aspendos ya da Perge’de başlar ve Eğirdir Gölü yakınlarındaki Yalvaç’ta biter. Eğirdir, yolun üzerindeki başlıca ulaşım ve konaklama merkezidir. Yürüyüş için en iyi mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Geceleri çoğunlukla köylerdeki evlerde ya da küçük pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Ancak uzun aşamalarda kamp kurmanız gerekir.

İlgi Çekici Noktalar:

  • – Çok güzel taş evlerde yaşayan Beydili ve Çaltepe köylülerinin sıra dışı konukseverliği
  • – Yazılı Kanyon’dan muhteşem görüntüler
  • – İyi korunmuş Roma şehirleri ve şehirleri bağlayan antik yollar
  • – Baharda çiçeklerle bezenen sedir ve meşe ormanlarında yürüyüş
  • – 40 metre yükseklikten düşen Uçansu Şelalesi’ni izlemek ve Aksu Nehri’ni geçmek
  • – Turkuaz renkli Eğirdir Gölü manzaralı konforlu pansiyonda dinlenmek
  • – Eğirdir Gölü’nü balıkçı tekneleriyle geçmek
  • – Su kemerleri eşliğinde Aziz Paul’un ayak izlerini takip ederek Yalvaç’a ulaşmak
  • – Köprülü Kanyon’da rafting keyfi