Ekonomik olarak ülkemizin en iyi ve en güçlü şehirlerinden olan Adana, özellikle tarıma elverişli arazileri ile birlikte, ülkemizin büyük bir oranda gıda ürünlerini karşılıyor. Bu nedenle Adana ülkemizde en çok gidilen şehirler listesinin başlarında yer alıyor. Adana, hepimizin hayatı boyunca en az bir defa gidip görmesi gereken bir şehir. Tarihi ve doğal güzellikleri yanında yeme-içme açısından da göz dolduran bir şehir.

Adana, her zaman sanayi ve tarım ile ülkemizde isminin anılmasını sağlamış olsa da, özellikle hava yolu taşımacılığının uygun fiyatlar ile yapılması ve teknolojinin de hayatımıza girmesinin ardından, bir çok tur başlangıcının buradan yapılması da kaçınılmaz olmuştur.

 

Bugün Adana’nın Adana Kalesi, Anavarza Kalesi, Yılanlı Kale, Feke Kalesi, Adana Taş Köprü, Varda Köprüsü, Adana Ulu Camii, Hasan Ağa Camii, Ağca Mescit, Gön Hanı, Tuz Hanı, Çarşı Hamamı Irmak Hamamı gibi bir çok tarihi değerleri olması ve eşi bulunamaz bir doğal güzelliğe sahip.

Adana yöresinin zengin bir yemek kültürü bulunuyor. Bugün Adana kebap, restoran menülerine ana yerini almış bir lezzet. Şehrin yemek kültür mirasının bu kadar zengin olmasının sebepleri arasında çeşitli kültürlerin etkisinde kalması ve onların yemekleri ile yerel yemeklerin damak tadına uygun olarak harmanlanmış olması. Adana’da yemeklerinin en önemli karaktersitik özelliği arasında un, bulgur, et ve sebze ile çeşitli baharatların çok kullanılması geliyor. Yemeklerin yanında bol yeşillik, farklı salatalarda yenir.

Adana yemek kültüründe, içeceklerin başında ise şalgam suyu geliyor elbette. Keskin ve kendine münhasır tadıyla şalgam, bugün Adana’dan tüm Türkiye şehirlerine pazarlanıyor.

Tattlılardan taş kadayıf, karakuş tatlısı, nemse tatlısı, halka tatlısı ve bici-bici ise, yemek sonrası ağızları tatlandırıyor.

Biz sizlere en iyi ihtimaller ile en kısa sürede nasıl bir keyif ile Adana’ya gideceğinizi ve burada harika bir gezi yapacağınızı detayları ile sizlere anlatacağız tabi ki ama Adana gezisi için ihtiyacınız olan İstanbul Adana uçak bileti elbette. Bunun için de ucuz şekilde Adana Uçak Bileti satın almak için erken rezervasyon yapmanız ve ucuz uçak bileti sunan sitelere mutlaka göz atmanız gerekir.